Przejdź do treści
1
na stronę
2
3
Przejdź do stopki

Wieczornica Poezji Patriotycznej

Treść

„Naród, który traci pamięć – traci sumienie”
Zbigniew Herbert

Wieczornica Poezji Patriotycznej

„Uczmy dzieci i młodzież prawdziwej miłości do kraju, by kiedyś słowo Polak i Ojczyzna wypowiadali z dumą. By dla nich – jak mówił Jan Gralewski podczas Sejmu Nauczycielskiego w 1919 r.- Ojczyzna była wspomnieniem dziecięcych lat, domu rodzicielskiego, wichrami na szczytach górskich Tatr, poszumem fal morskich bijących o brzeg Bałtyku, dźwiękami sygnaturki w wiejskim kościółku, gwarem rozbawionej dziatwy szkolnej,(…) bohaterstwem żołnierza – powstańca, swoistą barwą powietrza, pieśnią ludu weselna i żałobną, swoistym smutkiem i radością, swoistą tęsknotą i oczekiwaniem (...) ‘’

Aleksander Palczewski

Małopolski Kurator Oświaty

Jednym z fundamentalnych zadań polskiej szkoły jest przygotowanie dzieci i młodzieży do pełnienia w przyszłości roli obywatela oraz kształtowanie ich tożsamości narodowej, duchowej i kulturowej w poszanowaniu istniejących w tym względzie różnic.

Włączając się w zadania Małopolskiego Programu Edukacji Patriotycznej i Obywatelskiej nauczyciele języka polskiego- – Wiesława Łatka, Anna Golonka, Barbara Owsianka wraz z biblioteką szkolną reprezentowaną przez Renatę Jachimczak- 22.11.2012 r. w Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Przysietnicy zorganizowali po raz trzeci Wieczornicę Poezji Patriotycznej, podczas której uczniowie klas IV-VI brali udział w konkursie recytatorskim wierszy patriotycznych. Zgodnie z regulaminem każdą klasę mogło reprezentować maksymalnie 6 uczniów. Chętnych do zmierzenia się z interpretacją utworów patriotycznych nie brakowało. W trakcie wieczornicy wysłuchano 18 uczestników deklamujących wiersze klasyków polskiej liryki, między innymi Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida, Władysława Broniewskiego czy Wisławy Szymborskiej. Uczestnicy prezentowali swoje umiejętności przed widownią, na której zasiadali koledzy, rodzice i mieszkańcy Przysietnicy. Publiczność przy blasku świec w skupieniu i z rozrzewnieniem wsłuchiwała się w słowa płynące ze sceny.

Konkursowe zmagania oceniało jury w składzie: Anna Citak, Wioletta Orłowska, Alina Citak oraz Krystyna Staszek,  które przyznało:

wyróżnienia dla Karoliny Gizickiej (kl. VIb)  i Arkadiusza Garwola (kl. VIb) oraz wyłoniło laureatów:

I miejsce: Aleksandra Kulig (kl. IVa) i Dariusz Godawski (kl. V)

II miejsce: Katarzyna Opoka (kl. IVa) i Gabriela Barnach (kl. IVb)

III miejsce: Kinga Gizicka (kl. VIb) i Oliwia Rola (kl.V)

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Szkolną Kasę Oszczędności. Również pozostali uczestnicy konkursu otrzymali nagrody pocieszenia.

Wieczór poetycki uświetniło wspólne śpiewanie z rodzicami pieśni patriotycznych przygotowanych przez  szkolny zespół Amadeo i Słoneczka pod kierunkiem pana Krzysztofa Smydy. 

Wiesława Łatka, Anna Golonka

 

105623